Ale Moglia ETF2018-as előadásában már szóba került a közvetlen fűtésű csövek névlegesnél alacsonyabb fűtőfeszültséggel való üzemeltetése "éheztetése". Erről az érdekes jelenségről illetve üzemmódról szól az alábbi cikk. Az eredeti elérhető itt.
Az egyik érdekes hatás, amivel találkoztam, a közvetlenül fűtött triódák csökkentett fűtő feszültséggel történő működtetésekor - éheztetett üzem - tapasztalható jelenség volt. Mint kiderült, ez drasztikusan csökkenti az eszközben keletkező torzítást. Úgy tűnik, hogy ez a hatás a közvetlenül fűtött csövek minden fajtájnál föllép, a tápcsövektől a kis jelű csöveken át az "akkumulátoros" üzemre tervezett csövekig. A jelenség a későbbiekben bemutatott okok miatt kis jelű alkalmazásoknál kiaknázható, nagy áramú alkalmazásokban nehezebben kihasználható.
Internet szerte sokan hivatkoznak Garry Pimm-féle áramgenerátorra. Mivel Garry eredeti oldala már nem érhető el, itt bemutatom a fenti áramkört megkönnyítendő az esetleges után építést. Pontosabban a Rev 5 néven elhíresült változatot.
Egy kevéssé ismert megoldás pentódák és sugár tetródák triódakénti használatához.
1. Öt 1N821 zener diódát sorba kötünk (ha az 1N821 nem elérhető, használjunk megfelelő helyettesítő zéner diódát 6.2V/500mW).
2. Két 470uF/16V Sanyo OSCon kondenzátor mindegyikével párhuzamosan kötünk egy-egy 10k ellenállást, majd a két RC kombinációt sorba kapcsoljuk
3. Ezt az RC tagot párhuzamosan kapcsoljuk a zener sorral, ügyelve a polaritásra.
4. Egy 1N914 diódát anódját a cső anódjához csatlakoztatunk és egy a diódával soros 10R, 1/2 W ellenálláson át csatalkozunk a zener-RC hálózathoz, úgy hogy a zenerek katódja kapcsolódjon a 10 Ohmhoz.
5. A hálózat másik vége a segédrácshoz csatlakoztatandó, a segédrács kivezetésre gerjedésgátló ferrit gyűrűt kell húzni.
Az 1N914 megakadályozza, hogy a segédrács "negatív impedanciájú" üzemmódba kerüljön, amikor az elektronokat inkább kibocsátja, semmint összegyűjti. A 10R ellenállás egyszerre gátolja a parazita rezgéseket és "olvadó biztosító". Ebben a szerepben MINDIG 1/2W-os fém film ellenállást célszerű használni, nem pedig valami nagyobb wattitású huzal ellenállást.
A tápegység pont olyan fontos része a buffernek és persze minden más erősítőnek, mint az erősítő áramkör maga. Jelen esetben kettős tápfeszültségre van szükség, így a megszokottól kissé eltérő kapcsolást használtam.