Skip to content

A fűtés kábelezése

A vezetékekben folyó áramok elektromágneses mezőt hoznak létre. A váltakozó ( irányú és/vagy nagyságú ) mező a közeli jelvezetékben jelet indukál. Az mező erőssége egyrészt az áram erősségétől másrészt a vezetők fizikai elrendezésétől függ. Ebből rögtön kiderül, hogy 12,6 V -os fűtést nem csak olcsóbb összehozni, hanem a zaj szempontból is jobb. A felére csökkent fűtőáram 6 dB -vel alacsonyabb indukált zavart jelent

A fűtés huzalozásakor általában a hálózati transzformátor tekercséről elindulva a legközelebbi csőre vezetjük a fűtő feszt, majd az egyik csőről a másikra hurkoljuk, amíg végül miden csőhöz el nem jut a fűtés. A bemeneti cső a legérzékenyebb így ennek az utolsónak kell lennie az fűtési láncban - ami persze nem lánc, hanem busz rendszerű -, hogy a csőhöz vezető huzalozás a legkevesebb áramot szállítsa.

Az elektromágneses mező minimalizálása érdekében a fűtés vezetékeit szorosan össze kell sodorni. Ezzel elérhető, hogy a vezetékekben folyó egyenlő nagyságú, de ellentétes irányú egymáshoz nagyon közel keletkező erővonalak kioltsák egymást. Ezt a sodrott - áldott - állapotot meg kell őrizni lehetőleg egészen a csőfoglalatig. A fűtés két vezetéke soha ne fogja közre magát a csőfoglalatot!

A B9A aljzatokat (például EL84) használó csövek viszonylag kényelmesen huzalozhatók 0,6 mm vezető átmérőjű ( 22awg, vagy 0.3 négyzet milliméteres ) szigetelt tömör huzalból készült sodrattal, amin 1.5 A áram biztonsággal átvihető.. Sokkal vastagabb huzalt már macerás a B9A - novál -aljzat csapjaihoz forrasztani. A szivárvány minden színében pompázó vezetékekkel áttekinthetőbbé tehető a drótozás.
Sodratot egy satu, egy akkus fúró és némi türelem segítségével a legegyszerűbb csinálni.:):) Lehetőleg egyformán feszítve a két szálat, hogy egyenletes sodratot kaphassunk, centiméterenként kb négy menet megfelelő.

Az elektromágneses mező nagysága a távolság négyzetével csökken, ezért a fűtés vezetékeinek a lehető legtávolabb kell lennie a jeláramkörtől, és csak az utolsó pillanatban és a lehető legközvetlenebb módon kell csatlakoznia a csőhöz. A csőfoglalatokat célszerű úgy elhelyezni, hogy a fűtőszál kivezetései a lehető legközelebb legyenek a készülék dobozának falához, és a fűtés vezetékei ne képezzenek hurkot cső körül, kivéve az egyenirányító csöveket, ahol a brumm nem jelent igazi gondot:)

A vezetékek feszültsége elektrosztatikus mezőt hoz létre. A fűtés huzalozását be kell tolni a vezetőképes ház sarkaiba, mivel a sarokban kialakuló elektrosztatikus tükör kiolthatja az elektrosztatikus mező egy részét. A fűtés huzalozásának nem szabad közvetlenül az egyik csőből a másikba mennie hanem vissza kell térni a fém ház sarkába, majd közvetlenül a következő csőnél újból be kell fordulnia a foglalathoz.

Ezek a tanácsok AC fűtésre vonatkoznak leginkább. Egyenáramú fűtésnél nincs szükség ilyen szigorú intézkedésekre, hiszen nincs a fűtés miatt kialakuló váltakozó mágneses tér. Mindazonáltal szerintem ésszerű az egyenáramú fűtést is az itt leírtak figyelembe vételével kialakítani.

Látható, hogy a fűtés huzalozása munka, idő és anyagigényes művelet. Célszerű ezzel kezdeni az áramkör építését, és nem spórolni a megvalósítás igényességével...

Visszahivatkozások

Nincsenek visszahivatkozások

Hozzászólások

A hozzászólások megjelenítése így: Folyamatos | Logikai sorrend

Nincs hozzászólás

Hozzászólás hozzáfűzése

Standard szmájli kifejezések pl :-) és ;-) képekké alakulnak.
Csillag karakterek közötti szöveg (*szó*) bold lesz, aláhúzott szöveg ( _szó_ ).
Az E-Mail címe nem jelenik meg, csak értesítések küldésére használjuk.

To prevent automated Bots from commentspamming, please enter the string you see in the image below in the appropriate input box. Your comment will only be submitted if the strings match. Please ensure that your browser supports and accepts cookies, or your comment cannot be verified correctly.
CAPTCHA

Form options