A kondenzátorok hangja – a kondenzátor linearitása
Egy régebbi írás a kondenzátorok nemlineáris viselkedéséről.
Eredmények
Több különböző típusú alkatrészt mértem, és rögzítettem az eredményeket (egyszerűen úgy, hogy egy fényképezőgépet szereltem az oszcilloszkópcső elé) . Mindegyik kondenzátor értéke állandó volt, 0,1 uF. A jelszintet körülbelül 70 V RMS-en, 600 Hz-en állandó értéken tartottuk a kondenzátorokon keresztül. (kb. 26mA jeláramhoz). Ez valószínűleg több, mint amit általában elvárna, és jobb eredményeket mutat. Ebben a kísérletben számos kondenzátortípust használtak. A görbe első sorozata papírt és olajat, polikarbonát fóliát, poliészter fóliát, polisztirol fóliát, polipropilént, 100 voltos és 1000 voltos kerámiát és ezüstcsillámot mutat. Íme az eredmények:
Kibővítettem és a saját részükbe helyeztem az elektrolitikus görbéket. Ez a rész most bemutatja az egyenáramú előfeszítés változásának hatásait az elektrolitok kondenzátorgörbéire is.
Elektrolit kondenzátorok
Az elektrolit kondenzátorok nem a linearitásukról ismertek. Ebben a cikkben korábban már bemutattam két görbét, egyik egy Tantál, a másik és egy alumínium elektrolit kondenzátoré. Ezeken az alkatrészeken üzem közben nem volt "polarizáló" feszültség, és a görbéken nagy hiszterézis látható.
Ezek nem igazán jó eredmények. Több emberrel folytatott megbeszélések során rámutattak a figyelmet arra, hogy ezeket az eszközöket egyenfeszültséggel polarizálni kell, ezért úgy gondoltam, fölveszek néhány görbét a polarizáló DC előfeszítő feszültség függvényében. A kiválasztott alkatrész(ek) tantál elektrolit kondenzátorok voltak, 5–0,47 uF 35 V-os alkatrészek sorba kapcsolva (175 V-os feszültségtűrés ) [Megjegyzés: Eredetileg ezeket 25 V-os alkatrészként jelentettem néhány embernek offline; ezek valóban 35 voltos alkatrészek.] Íme az eredmények: Néhány dolgot érdemes megjegyezni: Az úgynevezett bipoláris, előfeszítetlen kondenzátorok görbéi vészesen hasonlítanak, az előfeszítetlen polarizált elkók görbéire. Ez valószínűleg elárulja a nem polarizált részek "értékét". Ne hagyatkozzon erre a jellemzőre. Viszonylag egészséges előfeszítéssel (100 volt) a hiszterézis eltűnt. Alaposabban megnézve a mérési eredményeket, észrevehető, hogy a karakterisztika görbül, ami nemlineáris működésre utal. Nyilvánvalóan a hiszterézis "elrejtette" ezeknek az alkatrészeknek az egyébként nemlineáris jellegét. A jó minőségű hangzás érdekében ezeket az alkatrészeket valószínűleg jobb elkerülni.A másik nagyon nem lineáris típus, a kerámia kondenzátor is "megérdemel" némi plusz információt. Hozzáadtam még egy típust, elterjedt "logikai bypass" monolit kondenzátor" , valamint néhány A különböző frekvenciákon történő működés hatásait mutató görbék.
A kondenzátorok hangja
- Kerámia Kétféle kerámia kondenzátort teszteltem, egy 100 V-os Z5U alkatrészt, egy 1000 V-os Z5U-t. Harmadik kondenzátor az általánosan használt monolit "digitális logikához készült" bypass kondenzátort. Íme az eredmények:
Figyeljük meg, hogy az utolsó képen a végeken lévő nemlinearitásokon kívül egy újabb "gyűrődés" látható a nullátmenet körül, ami egy újabb magával ragadó tulajdonságot ad a hangzásnak! Van egy még rosszabb tulajdonságuk az ilyen típusú kondenzátoroknak: a jellemzőik jelentősen változnak a frekvenciával. Íme az adatok 600 Hz-en és 100 Hz-en: Figyelje meg, hogy hiszterézis, "telítődés" és furcsa törések vannak jelen a görbében. Csak annak bizonyítására, hogy nincs rendszer beállítási probléma, íme a monolit karakterisztikája 100 Hz-en, és egy olajpapír is 100 volton: Nem: ezt a kerámia csinálja!Vita
Figyeljük meg az elektrolit kondenzátorok nemlinearitását (leginkább hiszterézis formájában, és a tantál különösen rossz). Ezen alkatrészek megfelelő előfeszítése megszünteti a hiszterézist, de továbbra is "görbült" karakterisztikájuk. Figyelje meg a kerámia kondenzátorok nagyon nyilvánvaló nemlinearitásait is. Mindezek elég rosszak ahhoz, hogy akusztikailag kellemetlenek legyenek. A jellemzők a frekvencia függvényében meglehetősen radikálisan változnak. Felhívták a figyelmet arra, hogy néha ezek a tulajdonságok előnyt jelentenek a gitárerősítők hangolásakor. A feszültség hatása miatt lehetővé kell tenni a hang finomhangolását különböző névleges feszültségű alkatrészek használatával (feltételezve, hogy ezek elég magasra vannak méretezve az erősítőhöz). Az olaj-papír rendkívül tiszta, a csoport legjobbja. Ez lehet az egyik oka annak, hogy egyesek jobban szeretik a papírkondenzátorok hangját. Az olaj-papír kondenzátorok általában nagyon lineárisnak tűnnek. Úgy tűnik, hogy ezek a kondenzátorok viszonylag stabil jellemzőkkel rendelkeznek a frekvencia változásával. Itt van az eredeti olaj-papír görbe mellett a 100 HZ-en mért is.
Érdekes a polikarbonát. Ha figyelmesen megnézi, észrevesz egy enyhe görbületet, amely egy SE trióda erősítőre emlékeztet. Vannak, akik ezt a hangot részesítik előnyben. Ezenkívül a jellemzőket különböző típusú kondenzátorok soros vagy párhuzamos kapcsolásával -patkolással- módosíthatja. Íme a polikarbonát és a papírolaj párhuzamos kombinációja, összehasonlítva a csak polikarbonáttal:
Hozzászólások
A hozzászólások megjelenítése így: Folyamatos | Logikai sorrend