Skip to content

Néhány szó a csövek fűtéséről II.

Eltekintve azoktól a vitáktól, hogy az egyen, vagy váltakozó feszültségről történő fűtés a "jobb hangú" néhány fontos szempontot figyelembe kell venni a fűtés tervezésekor.
  • a csövek túlnyomó többsége párhuzamos fűtésű. Az adatlapon a fűtőfeszültség értéke szerepel, valamint az ezen a feszültségen fölvett áram. Azaz a cső a katalógusbeli adatai a megadott fűtőfeszültségnél érvényesek, nem pedig a megadott áramnál!!
  • a soros fűtésű csövekre ( Pxxx sorozatú TV csövek ) az ellenkezője az igaz. A megadott fűtőáramnàl tudják a paramétereiket.
Ebből az következik, hogy rendkívül rossz ötlet a parhuzamos fűtésre tervezett csövek fűtését sorba kapcsolni, mert nincs garancia arra, hogy ugyanakkora a fűtőszálaik ellenállása - egy adott gyártónál is változhatott sorozatonként -, így az egyik cső könnyen alul, míg a másik túlfűtötté válik, ami károsan befolyásolja az élettartamukat. A felfűtési sebességek is eltér(het)nek, ami még inkább igénybe veszi az egyik csövet. A soros fűtésű csöveket nem túl jó ötlet párhuzamosan kapcsolva, vagy fix feszültségről fűteni hasonló megfontolásokból. Tovább árnyalja a képet, hogy a fűtőszál ellenállása hidegen jóval kisebb, mint üzemí hőmérsékleten, ezért sztán bekapcsoláskor jóval nagyobb áramot vesz föl mint üzem közben. ( Leggyakrabban bekapcsoláskor megy tönkre a fűtés ) A cső élettartamának növelésére jó ötletnek tűnik a bekapcsolási áram korlátozása. Az áramot soros ellenállással, áramkorlátozással rendelkező tápegységgel, áramgenerátrral, vagy AC fűtés esetén fojtóval lehet korlátozni. Mindegyik megoldás nagyobb veszteséggel, és néhány egyéb kellemetlen következménnyel jár. A felfűtés sebessége függ a fűtés módjától. Leggyorsabban a közvetlenül táplált cső fűt föl. Az előtét ellenállás, vagy áramkorlátozós tápegység használata nagyjából duplájára növeli a felfűtés idejét, míg az áramgenerátoros megoldás mintegy megháromszorozza a bemelgedéshez szükséges időt. Azaz minél kímé!etesebb az áramkör a fűtőszállal, annál inkább elnyúlik a felfűtési idő. A lassú fölfűtés ezért nem feltétlenül növeli meg a cső élettartamát, sőt, akár csökkentheti azt, ha az anód feszültség nincs megfelelően késleltetve - lásd katód tértöltésének eltűnése - mert hideg katódnak kell viszonylag nagy áramot szolgáltatnia, ez pedig a katód károsodását okozza. Az áramgenerátoros fűtésnél figyelni kell arra, hogy normál, párhuzamos fűtésre tervezett csöveknél úgy kell beállítani az áramgenerátor áramát, hogy a cső fűtőszálán a katalógusban megadott feszültség legyen mérhető. Azaz NEM az áramot kell mérni. Ilyen megoldásúak pl a Tent Labs fűtő moduljai, amelyek ugyan áramgenerátorral táplálják a fűtést, de figyelik a fűtőszál feszültségét és annak megfelelően szabályozzák az áramgenerátort.

Visszahivatkozások

Nincsenek visszahivatkozások

Hozzászólások

A hozzászólások megjelenítése így: Folyamatos | Logikai sorrend

Nincs hozzászólás

Hozzászólás hozzáfűzése

Standard szmájli kifejezések pl :-) és ;-) képekké alakulnak.
Csillag karakterek közötti szöveg (*szó*) bold lesz, aláhúzott szöveg ( _szó_ ).
Az E-Mail címe nem jelenik meg, csak értesítések küldésére használjuk.

To prevent automated Bots from commentspamming, please enter the string you see in the image below in the appropriate input box. Your comment will only be submitted if the strings match. Please ensure that your browser supports and accepts cookies, or your comment cannot be verified correctly.
CAPTCHA

Form options