Skip to content

Rövid történelemi visszapillantás

Mindig érdekelt a történelem. Különösen érdekesnek találom a technika történetét. Segít megérteni, hogy különböző eszközeink miért olyanok, amilyenek.

Történelem

1750 körül a brit feltaláló, Sir William Watson és mások megépítették az első kezdetleges, csőszerű készüléket. Ez egy üvegbúra volt, amely egy katódot (emitter) és egy anódot (kollektor) is tartalmazott, de a levegőnek csak egy részét tudták kiszivattyúzni. Kifinomult vákuumszivattyúk csak 1912 után váltak elérhetővé. Ezt megelőzően úgy gondolták, hogy az elektromosság csövön keresztüli áramlását ionizáció vagy gázkisülés okozza. Mindazonáltal ezek a korai csövek elősegítették a katódsugarak (1858) és a röntgensugarak (1895) felfedezését.

1880 után az amerikai Thomas Alva Edison, aki miközben a villanykörtéjén dolgozott, különös jelenségre figyelt fel. Följegyezte, hogy izzóinak belső üvegfalán egy sötét folt jelent meg, amikor szénszálat használt. Azt feltételezte - helyesen -, hogy töltött elektromos részecskék sodródtak át az izzón, és az üvegfalon landoltak. Ez arra késztette, hogy az izzóba egy az izzószálhoz képest pozitív potenciálra előfeszített fémlemezt helyezzen el. A pozitív lemez hatása az volt, hogy a részecskéket elterelte az üvegbúráról. Ezt nevezte el "Edison-effektusnak", de nem tudta megmagyarázni, hogy ez miért következett be. Ennek ellenére talált rá gyakorlati alkalmazást. Szabadalmaztatta a készüléket, mint áram mérő eszközt!

Mivel Edison nem ismerte föl a jelenség fontosságát, másokra - nevezetesen John Ambrose Fleming brit tudósra - maradt az "Edison-effektus" további alkalmazásának kifejlesztése. Fleming kísérletei alapján 1904-ben kifejlesztett egy olyan vákuumcsöves diódát, amely képes volt a vezeték nélküli jelek érzékelésére. Fleming azt feltételezte, hogy egy antennát a pozitív lemezhez csatlakoztatva a csőben folyó áramot vezeték nélküli jelek segítségével módosíthatja. Ez volt az első gyakorlati példája a rádióvevő csőnek.t

1907. január 15-én Lee de Forest megpróbálta tökéletesíteni a Fleming féle diódát, és szabadalmaztatta híres Audionját (a valaha készült első erősítő csövet). Ez egy háromelektródás cső volt, amely egy harmadik, rácsnak nevezett elemet tartalmazott. 1908-ban De Forest továbbfejlesztette a rácsot, és közvetlenül a katód és az anód között helyezte el. Ezt az újítást a szabadalmi irodalomban az egyik legértékesebbnek tartják.

Az olasz Marconihoz hasonlóan Forest is arra szánta új készülékét, hogy döntő szerepet játsszon a távírókábel vezeték nélküli átvitellel történő felváltásában. A kontinenseken átívelő azonnali kommunikáció gondolata semmi máshoz nem hasonlíthatóan fűtötte De Forest fantáziáját: "Korán elhatároztam, ha kell tűzzel vassal elérem, hogy irigylésre méltó pozíciót szerzek ezen a majdnem szűz területen azáltal, hogy kiváló vezeték nélküli adó- és vevőberendezéseket találok fel" - mondta De Forest. "Előre láttam, hogy a vezeték nélküli távbeszélő végül kiegészíti, ha nem is kiszorítja a távírót; hogy az emberi hang és esetleg a zene felváltja majd a Morse-jelek régi időkben tisztelt pontjait és kötőjeleit." Ezek valóban prófétai szavak voltak!

1912-ben De Forest befejezte korai kísérletét egy három csöves, mintegy 42 dB erősítésű erősítővel, amely nagy érdeklődést váltott ki az AT&T műszaki emberei részéről a telefonvonali ismétlő erősítőkként való felhasználására. 1913-ban De Forest egy frappáns kinézetű négycsöves erősítőt készített, amely a korábbi erősítőjéhez hasonlóan csak tudományos kuriózum volt, mivel a csövek nem voltak teljesen működőképesek.

A csövek fejlesztése gyors ütemben zajlott, ahogy egyre több és több levegőt - és ezzel együtt a teljesítményt, a hosszú élettartamot vagy mindkettőt korlátozó szennyeződéseket - távolítottak el az egymást követő példányokból. A nagy kereskedelmi érdekeltségek felismerték a csőben rejlő hatalmas lehetőségeket, és hamarosan tovább bővítették ilyen képességeiket. Harold Arnold a Western Electricnél (akkor már az AT&T leányvállalata) és Irving Langmuir a General Electricnél állt azon csapatok élén, amelyek hamarosan életképes kereskedelmi termékekké tették a csöveket. A Western Electric 1915-re kifejlesztett egy olyan csövet, amelynek élettartama igen hosszú, 4000 óra volt! Konkrétan az L típust, amelyet később 101B néven ismertek. Nem telt el sok idő, és megkezdődött a verseny, hogy a vezeték nélküli jelek vételét lehetővé tevő berendezések- rádió - nagy számban jelenhessenek meg az otthonokban.

Az ekkor kifejlesztett erősítőket telefonos interkontinentális vonalismétlőként kezdték használni. Ez volt az első kereskedelmi alkalmazásuk! A csövekkel kapcsolatos elméleteket tárgyaló első könyv 1920-ban jelent meg, és a Western Electric vezető kutatófizikusa, H. J. Van der Bijl adta ki. Érdekes módon az első csöves push pull erősítő áramkört ugyanabban az évben, 1912-ben fejlesztették ki, mint De Forest egyvégű triódás erősítőjét. Ez E. H. Colpitts a Western Electric kutatásvezetőjének munkája volt. A visszacsatolás alkalmazásával történő torzításcsökkentés koncepcióját 1922-ben H. S. Black, szintén a W.E. munkatársa alapozta meg. 1925-ben Edward Kellogg, a mozgó tekercses hangszóró társfeltalálója közzétette a találmánya működtetésére szolgáló push pull csöves erősítő áramkörét, 1928-ban pedig a Wireless World című brit hetilap közölt egy érdekes elemzést a push pull működésről.

Ekkorra az amerikai Thordarson cég már több, nagyobb teljesítményű egyvégű és push-pull csöves erősítőt kínált az akkoriban forgalmazott otthoni rádiókészülékek beépített erősítőinek kiváltására. A Western Electric A7-es modelljét, egy egyvégű, közvetlen fűtésű triódák közötti transzformátoros (!!!) erősítőt és egy speciális tölcsért kínált ekkoriban ugyanerre a célra. Az 1930-as évek elején a színházak és a mozik is erősítőket kezdtek használni, hogy a narrátorok hangerejét növeljék. A nagyobb termekben a nagy teljesítményű tíz wattos push-pull csöves erősítőket használták! A kisebbek inkább a három wattos egyvégű csöves erősítők tisztább hangzását részesítették előnyben, mint például a híres WE 91A 300A, majd később a ma már híres 300B kimeneti csővel.

Ahogy a színházak és mozik egyre nagyobbak lettek, a nagyobb teljesítményű erősítők iránti igény a jobb push pull csöves erősítők fejlesztését ösztönözte. 1934-ben W.T. Cocking a Wireless World-ben publikálta a "High Quality Amplification" című korszakalkotó cikkét új ötletekkel és az addig a napig legjobb csöves push pull erősítő áramkörrel. Ez inspirálta D.T.N. Williamsont, hogy 1947-ben publikálja "Design for a high quality amplifier" című cikkét, amellyel kikövezte az utat a "valódi" csöves P-P erősítőkhöz.


Az SET ( Singe-Ended Triode ) erősítők újra felfedezése
A japán audiofilek már régóta használnak SET erősítőket. A hatvanas években Kei Ikeda sok jót mondott a Western Electric SET-jeiről. 1970-ben Nobu Shishido egy DIY magazinban megjelentetett egy cikket 2A3-as közvetlen fűtésű kimenő csövet használó egyvégű erősítő áramkörről, amelyet Loftin-White-nak nevezett el. Majd később, 1972-ben Isamu Asano még tovább ment, amikor a második világháború előtt épített klasszikus triódás erősítőkre hívta föl a figyelmet.

A francia Jean Hiraga a L' Audiophile című barkácsmagazinban cikket publikált egy másik SE 2A3-as kimeneti csövet használó áramkörről, és több cikket is írt a témában, amelyek a kiváló hangzási eredmények révén befolyásolták az európai audiofil közösséget, köztük a brit Peter Qvortrupot, ami viszont az amerikaiakat, Dennis Hadot, Don Gerbert, Ron Welborne-t, Herb Reichert, Nori Komurot, Ralph Karsten-t, J. C. Morrisont, Jim Ricketts-et, Steve Bergert, Lynn Olson-t és másokat is arra ösztönözött, hogy elkezdjék saját csöves erősítőik tervezését és építését.






Visszahivatkozások

Nincsenek visszahivatkozások

Hozzászólások

A hozzászólások megjelenítése így: Folyamatos | Logikai sorrend

Nincs hozzászólás

Hozzászólás hozzáfűzése

Standard szmájli kifejezések pl :-) és ;-) képekké alakulnak.
Csillag karakterek közötti szöveg (*szó*) bold lesz, aláhúzott szöveg ( _szó_ ).
Az E-Mail címe nem jelenik meg, csak értesítések küldésére használjuk.

To prevent automated Bots from commentspamming, please enter the string you see in the image below in the appropriate input box. Your comment will only be submitted if the strings match. Please ensure that your browser supports and accepts cookies, or your comment cannot be verified correctly.
CAPTCHA

Form options